جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک باعث تغییر ارتباط بین فک تحتانی و فک فوقانی خواهد شد و عدم تعادل بین استخوان‌های صورت و فک را به خوبی رفع خواهد کرد.یکی از جدیدترین جراحی‌هایی که در زمینه زیبایی انجام می‌شود و بسیار پرطرفدار هم هست جراحی مَندیبل یا استخوان فک تحتانی است.

جراحی فک

جراحی صورت و فک توسط یک جراح دهان و فک و صورت و به منظور اصلاح بسیاری از ناهنجاری‌های اسکلتی و دندانی جزئی و اساسی از جمله نامرتبی فک و دندان‌ها انجام می‌شود.افرادی که در نحوه صحبت کردن دچار اشکال هستند و فک بالا و پایین به درستی بر روی هم قرار نمی گیرد، می توانند از مزایای جراحی زیبایی  فک بهره ببرند.

انواع جراحی زیبایی فک

در ابتدا جراح به معاینه ظاهری فرد با اندازه گیری زوایای فک و چانه با بینی و لب می پردازد  برای تشخیص و بررسی دقیق تر از فک و چانه عکس برداری می کند. با توجه به بررسی های انجام شده جراح یکی از جراحی های زیبایی فک را استفاده می کند:

عمل زیبایی فک پایین

افرادی دارای مشکلی در فک پایین می باشند. شکل فک در این مورد به دو حالت وجود دارد:

۱-فک پایین به دلیل حرکت غیر عادی به سمت بالا باعث نامنظمی در دندان ها شده به طوری که در این گونه فک دندان ها بر روی هم افتاده است.
۲-فک پایین به سمت پایین به طور غیر طبیعی چرخیده است. در این حالت فرد نمی تواند کامل دهان خود راببندد و به صورت نیمه باز می ماند.
برای اصلاح اینگونه اشکالات عمل زیبایی فک پایین انجام می شود. در این جراحی ابتدا برشی در داخل دهان زده می شود. سپس فک از موقعیت خود برداشته شده و در موقعیت مناسب قرار می گیرد. در بیمارانی که دارای اشکالاتی در فک بالا نیز هستند این جراحی به همراه جراحی زیبایی فک بالا انجام می شود.

جراحی فک

عمل زیبایی فک بالا

افرادی با مشخصات ذیل دارای عقب رفتگی فک بالا می باشند:

۱-لب پایینی جلوتر از لب بالایی آن ها می باشد .

۲-خط خنده افرادی که دارای عقب رفتگی فک بالا هستند بیشتر از حد طبیعی می باشد.
در این گونه افراد گونه حالت عادی نداشته و فرد فکر می کند فاقد گونه می باشد که برای جراحی زیبایی گونه اقدام می کند.

۳-بلند بودن یا کوتاه بودن بیش از حد اندازه فک

۴-باز بودن دهان در نتیجه کامل بسته نشدن دهان به دلیل عدم قرار گیری دندان ها بر روی هم
برای رفع ایرادات ناشی از عقب رفتگی فک بالا از جراحی زیبایی فک بالا استفاده می شود. در ابتدا جراح با استفاده از روش تصویربرداری گرافی موقعیت قرار گیری فک را بررسی کرده و فضایی که باید فک در آن قرار گیرد مشخص می شود.

در این جراحی متخصص در ابتدا برش هایی افقی در داخل دهان می زند و فک بالا از مکان خود برداشته می شود. در این جراحی ریشه دندان ها در فک بالا به طور کامل برش داده می شود. سپس فک در موقعیت مشخص شده قرار می گیرد . از مزایای جراحی زیبایی فک بالا و فک پایین اینست که آسیبی به پوست صورت وارد نمی آورد و همه برش ها در داخل دهان زده می شود که در زیبایی فرد بسیار مهم می باشد.

جراحی فک

نحوه و مدت زمان عمل:

اغلب افراد جهت انجام این جراحی نیازمند همکاری تیم  مجرب درمانی شامل جراح فک و صورت و متخصص ارتودنسی می باشند.روند درمان اینگونه است که ابتدا متخصص ارتودنسی به مرتب کردن دندان ها و آماده سازی آنها جهت پذیرش حرکات جراحی زیبایی  فک می پردازد و پس از این مرحله جراحی زیبایی  فک انجام میشود

اقدامات بعد از عمل زیبایی فک

دوره بهبودی در این جراحی به دلیل برش ها یی که در دهان زده می شود و به ریشه دندانها می رشد نیاز به زمان بیشتری دارد. ولی برای تسریع در بهبودی و کوتاه شدن دوره نقاهت اقدامات نگهداری بعد از جراحی به شرح ذیل توصیه می گردد:

۱-استفاده از چسب های مخصوص که اطلاعات آن توسط پزشک به بیمار داده می شود.
۲-استفاده از مایعات و غذاهای نرم تا ۳ الی ۴ روز بعد از جراحی
۳-استفاده از داروهای آنتی بیوتیک با تجویز پزشک متخصص

ژینوپلاستی چیست

در زمانی که استخوان چانه دارای عقب رفتگی باشد یا دارای ارتفاع بیش از حد طبیعی باشد جراحی زیبایی چانه انجام می شود. در این گونه افراد نباید اشکالات بی نظمی و به هم ریختگی دندان ها وجود داشته باشد . برای انجام این جراحی در ابتدا برش هایی در داخل دهان مانند جراحی زیبایی فک زده می شود. سپس استخوان چانه جدا شده و در موقعیت مناسب قرار می گیرد. مدت زمان بهبودی بعد از جراحی زیبایی چانه سریعتر از جراحی زیبایی فک می باشد.

جراحی فک

روش های جراحی زیبایی چانه

ژینوپلاستی استخوانی

در این روش با استفاده از برش داخلی در دهان شروع می شود. سپس استخوان چانه از فک برداشته شده و به وسله پیچ مخصوصی در جایگاه مشخص شده قرار می گیرد. از مزایای این روش جراحی عدم عفونت در محل جراحی می باشد زیرا از خود استخوان چانه در این عمل استفاده می شود. بهترین روش برای جراحی زیبایی چانه استفاده از این روش می باشد و در صورتی که فرد شرایط لازم برای جراحی را ندارد از روش دیگری می تواند استفاده کند.

ژینوپلاستی با پروتز

در این روش بیشتر برای افرادی که فاقد استخوان چانه می باشند استفاده می شود . به این صورت که برش در داخل دهان زده شده و در صورت وجود استخوان چانه از بافت فک جدا شده و به وسیله پروتز در محل مناسب خود قرار می گیرد . در مواردی که استخوان وجود نداشته باشده پروتز قرار می گیرد. از معایب این روش امکان ابتلا به عفونت در محل جراحی به دلیل استفاده از شی خارجی می باشد.

جراحی فک

مزایای جراحی چانه

بزرگترین مزیت جراحی چانه به دست آوردن تغییرات قابل توجه در صورت از طریق یک جراحی نسبتاً سبک است . این جراحی به آسانی همراه با جراحی زیبایی بینی قابل انجام است . تناسب چانه به زیبایی لبها ، بینی و در عین حال سایر اعضای صورت کمک میکند .شیوع بیشتر نیازمند به این جراحی در کشور ایران ، عقب بودن چانه است .

خطرات احتمالی عمل جراحی زیبایی چانه

۱-عوارض جانبی ناشی از بیهوشی
۲-تورم
۳-عفونت
۴-خونریزی
۵-اسکار پس از عمل جراحی
۶-کاهش احساس در لب‌ها

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک ،سوختگی و ترمیمی

مشاوره رایگان ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + ده =